The Awards and Contests Committee:

Chairman:
Larry Festa     

Committee Members:

Chris Bellinzoni, Joe Jahn, Chris Squeri
Mary Ellen Zullo, Mike Zullo

 


2005
Spring Derby Winners

CODFISH
March 26th - May 8th

(Awarded June GM)
(10 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


FLOUNDER
April 2nd - May 15th
(Awarded June GM)
(1 lb. 8 oz
., Pending DEC Reg.)
 1st:Bob Hindenlang 2.93 "Tin Man"
 2nd:Joe Fanora 2.62 "Bobcat"

 3rd:
Paul Hilton 2.43 "Emily S"


BLACKFISH
April 16th - May 15th
(Awarded June GM)
(3 lbs
., Pending DEC Reg.)
 1st:Joe Fanora 7.48 "Norma"
 2nd:Joe Fanora 6.50 "Norma"
 3rd:Robert Porter 4.80 "Shark III"


SEABASS
April 23rd - June 5th
(Awarded July GM)
(2 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Ron Leonardi 4.81 "Aphis"
 2nd:Mary Ellen Zullo 4.81 "Magic Too"
 3rd:Mike Zullo 4.0 "Magic Too"



STRIPED BASS
May 14th - June 19th
(Awarded July GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Anthony Testa 35.25 "Stefani Ann"
 2nd:Gabbie Toback 28.76 "Corazon"
 3rd:Doug Toback 26.80 "Corazon"


WEAKFISH
May 21st - June 26th
(Awarded August GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:



FLUKE
June 4th - July 7th
(Awarded September GM)
(2 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:John Weber 8.12 "Miss Behavin III"
 2nd:John Weber Jr. 7.43 "Miss Behavin III"
 3rd:Brian Doherty 6.60 "Blue Sky"



SHARK
June 4th - July 10th
(Awarded August GM)
(125 lbs.)
 1st:Glen Oberwiler 321 Thresher "Stefani Ann"
 2nd:Tony Bollaci 254 Thresher "Hooker"
 3rd:Ed Perry 145 Thresher "Penguin"



BLUEFISH
June 4th - July 3rd
(Awarded August GM)
(8 lbs.)
 1st:Peter DiThomas 12 "Bass Whoopin"
 2nd:Jim Rooney 12 "Shark Hunter"
 3rd:Paul Hilton 11.81 "Emily S"


TUNA
July 2nd - July 31st
(Awarded September GM)
(25 lbs.)

 1st:Jeffery Yapalater 48.62 Longfin "Wasabi"
 2nd:Rafy Ortiz 40.5 Yellowfin "Amanda Rose"
 3rd:Jeff Squeri 34 Longfin "Camille"


MAHI
July 2nd - July 31st
(Awarded August GM)
(4 lbs.)

 1st:Robert Rosenberg 16.75 "Rolling Stones"
 2nd:Chris Gerhart 16.68 "Mijilijo"
 3rd:Rafy Ortiz 14.5 "Amanda Rose"


2005
Fall Derby Winners

CODFISH
October 1st - December 18th
(Awarded January 2006 GM)
(10 lbs.)
 1st:Joe Fanora 11.25 "Aphis"
 2nd:

 3rd:




BLACKFISH
October 22nd - November 27th
(Awarded January 2006 GM)
(3 lbs. Pending DEC Reg.)
 1st: Paul Hilton 7.5 "Emily S"
 2nd: Frank Saviano 7.46 "Angry Annie"
 3rd:
Joe Fanora 7.34 "Norma"



SEABASS
September 24th - October 23rd
(Awarded January 2006 GM)
(2 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:James Whalen 5.31 "Elizabeth Anne"
 2nd:Mike Zullo 4.2 "Magic Too"
 3rd:James Whalen 3.2 "Elizabeth Anne"

        


STRIPED BASS
October 15th - November 27th
(Awarded January 2006 GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Doug Toback 35.36 "Corazon"
 2nd:Doug Toback 24.26 "Corazon"
 3rd:Doug Toback
21.68 "Corazon"


WEAKFISH
August 27th - September 25th
(Awarded October GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:



FLUKE
September 3rd - October 2nd
(Awarded November GM)
(2 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Bob Benzenberg 9.25 "Emily S"
 2nd:Bob Bohlert 5.52 "Fish-n-Whitetails"
 3rd:Bob Pandy 5.25 "Reel Nauti"



SHARK
September 10th - October 16th
(Awarded December GM)
(125 lbs)
 1st:Richard Hinners 178 Mako "Livin Large"
 2nd:
 3rd:



BLUEFISH
September 3rd - October 2nd
(Awarded November GM)
(8 lbs.)
 1st:Peter DiThomas 11.56 "Bass Wwhoppin"
 2nd:Peter DiThomas 10.56 "Bass Whoppin"

 3rd:Bill Morrogh 9.5 "MargaritaBill"


TUNA
September 3rd - October 9th
(Awarded November GM)
(25 lbs.)
 1st:Hank Jenet 96.5 Bluefin "Wasabi"
 2nd:Mary Ellen Zullo 84.5 Bluefin "Mikey Likes It"
 3rd:Fred Ruehman 81.2 Bluefin "Mikey Likes It"


MAHI
August 27th - September 25th
(Awarded November GM)
(4 lbs.)
 1st:Rafy Ortiz 18.5 "Foot Fixer"
 2nd:

 3rd:


FALSE ALBACORE

FALL ONLY
August 27th - September 25th
(Awarded November GM)
(6 lbs.)
 1st:Rafy Ortiz 10.68 "Emily S"
 2nd:

 3rd:


GREEN BONITO
FALL ONLY
August 27th - September 25th
(Awarded November GM)
(4 lbs.)

 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


Other
Years:
2002
2003

2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010

2011
2012
2013
2014

2015
2016
2017