The Awards and Contests Committee:

Chairman:
Larry Festa     

Committee Members:

Chris Bellinzoni, Joe Jahn, Chris Squeri
Mary Ellen Zullo, Mike Zullo

 


2006
Spring Derby Winners

CODFISH
March 25th - May 7th

(Awarded June GM)
(10 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


FLOUNDER
April 1st - May 14th
(Awarded June GM)
(1 lb. 8 oz
., Pending DEC Reg.)
 1st:Mike Zullo 2.55 "Tin Man"
 2nd:Sean Libby 2.31 "Wreckless"

 3rd:Chris Squeri 2.25 "Cod Father"


BLACKFISH
April 15th - May 21st
(Awarded June GM)
(3 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Joe Fanora 8.04 "Norma"
 2nd:
Joe Fanora 7.87 "Bob Cat"
 3rd:
Mike Zullo 7.60 "Magic Too"



SEABASS
April 22nd - June 4th
(Awarded July GM)
(2 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Frank Saviano 4.96 "Angry Annie"
 2nd:Mike Zullo 4.5 "Magic Too"
 3rd:Mary Ellen Zullo 3.5 "Magic Too"



STRIPED BASS
May 13th - June 18th
(Awarded July GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Peter Montana 36.6 "Sand Pebbles"
 2nd:Doug Toback 34.6 "Corazon"
 3rd:Paul Hilton 33 "Emily S"

WEAKFISH
May 20th - June 25th
(Awarded August GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


FLUKE
June 3rd - July 9th
(Awarded September GM)
(2 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Bob Benzenberg 11.25 "Fish-N-Whitetails"
 2nd:
Joe Burkland 8.43 "Splitshot"
 3rd:
Don Granger 8.37 "Splitshot"


SHARK
June 3rd - July 16th
(Awarded August GM)
(125 lbs.)
 1st:Adam Bollaci 364 Thresher "Hooker"
 2nd:Patrick Quinn 312 Mako "Aurora"
 3rd:Anthony Scarpantonio 224 Mako "Findictive"



BLUEFISH
June 3rd - July 16th
(Awarded August GM)
(8 lbs.)
 1st:Doug Toback 12.2 "Corazon"
 2nd:Doug Toback 10.8 "Corazon"
 3rd:Doug Toback 9.8 "Corazon"



TUNA
July 1st - August 5th
(Awarded September GM)
(25 lbs.)

 1st:Robert Rosenberg 56.5 Yellowfin "Findictive"
 2nd:Daniel Carroll 56 Yellowfin "Findictive"
 3rd:Sil Mazzilli 47 Yellowfin "Camille"
 3rd:Ralph Drewes 47 Yellowfin "Mikey Likes It"


MAHI
July 1st - August 5th
(Awarded August GM)
(4 lbs.)

 1st:Frank Mazzilli 26.5 "Camille"
 2nd: Fred Ruehman 5.7 "Mikey Likes It"
 3rd:
No Winner


2006
Fall Derby Winners

CODFISH
September 30th - December 18th
(Awarded January 2007 GM)
(10 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:




BLACKFISH
October 21st - November 26th
(Awarded January 2007 GM)
(3 lbs. Pending DEC Reg.)
 1st:Frank Saviano 8.2 "Angry Annie"
 2nd:Larry Festa 7.63 "Magic Too"
 
3rd:Mary Ellen Zullo 7.6 "Magic Too"



SEABASS
September 23rd - October 22nd
(Awarded December GM)
(2 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Woody Anderson 5.18 "Reel Catch II"
 2nd: Bob Dimino 4.93 "Knot Sorry"
 3rd:Paul Schuber 4.81 "Knot Sorry"



      

STRIPED BASS
October 14th - November 26th
(Awarded January 2007 GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Doug Toback 28.6 "Corazon"
 2nd:John Jutt 24.75 "Bunker Dunker"
 3rd:
Bob Bohlert 23.87 "Joint Effort II"



WEAKFISH
August 26th - September 24th
(Awarded October GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:



FLUKE
August 19th - September 10th
(Awarded October GM)
(2 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Paul Hilton 7.56 "Emily S"
 2nd:Don Granger 7.37 "Mike's Mistress"
 3rd:Don Granger 6.75 "Split Shot"



SHARK
September 9th - October 15th
(Awarded December GM)
(125 lbs)
 1st:Bob Dimino 189 Thresher "Kristen"
 2nd:
 3rd:



BLUEFISH
September 2nd - October 1st
(Awarded November GM)
(8 lbs.)
 1st:Mary Ellen Zullo 11.4 "Magic Too"
 2nd:
Mike Zullo 11.3 "Magic Too"
 3rd:Steven Woodiwiss 10.1 "Grass Clippins"


TUNA
September 2nd - October 8th
(Awarded November GM)
(25 lbs.)
 1st:Gregg Magnifico 65.31 Yellowfin "Jay Mar"
 2nd:Mary Ellen Zullo 64 Yellowfin "Oceanic"
 3rd:Bill Morrogh 56 Yellowfin "MargaritaBill"


MAHI
August 26th - September 24th
(Awarded November GM)
(4 lbs.)
 1st:Sean Libby 9.81 "Findictive"
 2nd:Jeff Yapalater 8.72 "Hooked Up"
 3rd:Sean Libby 8.62 "Findictive"


FALSE ALBACORE

FALL ONLY
August 26th - September 24th
(Awarded November GM)
(6 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:

 3rd:


GREEN BONITO
FALL ONLY
August 26th - September 24th
(Awarded November GM)
(4 lbs.)

 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


Other
Years:
2002
2003

2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010

2011
2012
2013
2014
2015

2016
2017