The Awards and Contests Committee:
Chairman:
Bill Morrogh    

Committee Members:

Larry Festa, Mary Ellen Zullo,
Mike Zullo

Click here to view FTC Angling Rules

 


2010
Spring Derby Winners

CODFISH
March 20th - May 2nd

(Awarded June GM)
(6 lbs.)
 1st:Bob Hindenlang 7.00 "Blue Marlin"
 2nd:Ralph Drewes 6.56 "Blue Marlin"
 3rd:Peter Cefai 6.31 "Blue Marlin"


FLOUNDER
April 3rd - May 9th
(Awarded June GM)
(1.5 lbs.
Pending DEC Reg.)
 1st:Bob Hindenlang 3.25 "Tin Man"
 2nd:
Bob Hindenlang 3.06 "Tin Man"
 3rd:Bob Hindenlang 2.81 "Tin Man"


BLACKFISH
March 27th - April 30th
(Awarded June GM)
(3 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Dennis Cataldo 5.00 "No Time"
 2nd:
Jim Krug 3.75 "Persuader II"
 3rd:
Bobby Krug 3.50 "Persuader II"



SEABASS
June 1st - June 30th
(Awarded August GM)
(2.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Maryellen Zullo 5.75 “Magic Too”
 2nd:Don Granger 4.25 “Splitshot”
 3rd
:Maryellen Zullo 3.75 “Magic Too”


STRIPED BASS
May 8th - June 13th
(Awarded July GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Robert Porter 36.88 “Shark III”
 2nd:Joe Leonardi 36.06 “Rocket Fish”
 3rd:Robert Porter 31.88 “Shark III”

WEAKFISH
May 15th - June 27th
(Awarded August GM)
(5 lbs.)
 1st:John Payne 5.75 “Reel Payne”
 2nd:
 3rd:


FLUKE
May 15th - June 16th
(Awarded July GM)
(3.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Tom Schwender 5.34 “Nauti Boyz”
 2nd:Bob Sabella 5.13 “Old Sam”
 3rd:
Paul Pezar 4.00 “Super Hawk”


SHARK
May 29th - July 5th
(Awarded August GM)
(125 lbs.)
 1st:Greg Magnifico 255 “Jay Mar”
 2nd:Chris Bellinzoni 252 “Team Grady”
 3rd:Anthony Scarpantonio 170 “Rocket Fish”



BLUEFISH
May 29th - July 5th
(Awarded August GM)
(8 lbs.)
 1st:Chris Gerhart 11.06 “Wasabi”
 2nd:Tim Sherman 10.75 “The Betty”
 3rd:
Jim Meehan 9.82 “Wasabi”


TUNA
July 3rd - August 8th
(Awarded September GM)
(20 lbs.)

 1st:Greg Magnifico 89.00 “Little Colleen”
 2nd:Mike Zullo 82.00 “Oceanic”
 3rd:Bob Hindenlang 81.00 “Reel Games”

MAHI
July 3rd - August 8th
(Awarded September GM)
(4 lbs.)

 1st:Larry Festa 12.56 “Oceanic”
 2nd:
 3rd:


2010
Fall Derby Winners

CODFISH
October 2nd - December 12th
(Awarded January 2011 GM)
(6 lbs.)
 1st:Bob Hindenlang 9.31 "Tin Man"
 2nd:
Gene Schettini 6.6 "Reel Catch"
 3rd:




BLACKFISH
October 16th - November 21st
(Awarded January 2011 GM)
(3 lbs. Pending DEC Reg.)
 1st:Bob Hindenlang 11.44 "Bingo"
 2nd:Bob Hindenlang 10.44 "Tin Man"
 3rd:
Peter Groner 8.63 "Endless Summer III"


SEABASS
August 7th - September 12th
(Awarded October GM)
(2.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Dominick Amendolaro 3.50 “Tuna Tango III” (Tie)
 
1st: Mike Zullo 3.50 “Magic Too” (Tie)
 2nd:
 3rd:



      

STRIPED BASS
October 9th - November 28th
(Awarded January 2011 GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Chris Scarpantonio 27.44 "Emma Jo"
 2nd:Ralph Drewes 26.81 "Oceanic"
 3rd:
Gary Consorte 26.13 "Hook-Her"


WEAKFISH
August 21st - October 3rd
(Awarded November GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:



FLUKE
July 3rd - August 17th
(Awarded October GM)
(3.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Bob Benzenberg 8.26 “Fish-N-Whitetails”
 2nd:Larry Festa 8.18 “Kristen”
 3rd:
Don Granger 7.50 “Splitshot”


SHARK
September 18th - November 28th
(Awarded January 2011 GM)
(125 lbs)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:



BLUEFISH
September 18th - November 28th
(Awarded January 2011 GM)
(8 lbs.)
 1st:Robert Porter 14.50 "Shark III"
 2nd:Maryellen Zullo 14.00 "Magic Too"
 3rd:John Payne 13.75 "Reel Payne"


TUNA
August 28th - October 3rd
(Awarded November GM)
(20 lbs.)
 1st:Maryellen Zullo 88.5 “Oceanic”
 2nd:Peter DiThomas 88 “Rocket Fish”
 3rd:Earl Harris 79 “Hooker”


MAHI
August 21st - October 3rd
(Awarded November GM)
(4 lbs.)
 1st:Ralph Drewes 9.94 “Oceanic”
 2nd:
 3rd:


FALSE ALBACORE

FALL ONLY
August 21st - October 3rd
(Awarded November GM)
(6 lbs.)
 1st:John Payne 11.5 “Reel Payne”
 2nd:
 3rd:


GREEN BONITO
FALL ONLY
August 21st - October 3rd
(Awarded November GM)
(4 lbs.)

 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


Other
Years:
2002
2003

2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010

2011
2012
2013

2014
2015

2016
2017