The Awards and Contests Committee:
Chairman:
Bill Morrogh    

Committee Members:

Larry Festa, Mary Ellen Zullo,
Mike Zullo

Click here to view FTC Angling Rules

 


2011
Spring Derby Winners

CODFISH
March 19th - May 1st

(Awarded June GM)
(6 lbs.)
 1st:John Jutt 16.81 "Dolce Vita"
 2nd:Bob Hindenlang 11.88 "Bingo"
 3rd:Nick Nero 9.25 "Dolce Vita"


FLOUNDER
April 2nd - May 8th
(Awarded June GM)
(1.5 lbs.
Pending DEC Reg.)
 1st:Meghan Libby 2.10 "Aurora"
 2nd:
Sean Libby 1.54 "Aurora"
 3rd:


BLACKFISH
March 26th - April 30th
(Awarded June GM)
(3 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:No Winner
 2nd:

 3rd:




SEABASS
June 18th - July 24th
(Awarded September GM)
(2.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Maryellen Zullo 5.00 “Magic Too”
 2nd:Jim Azzi 4.96 "Fish & Whitetails"
 3rd
:Paul Sposato 3.50 "Adventurer II"


STRIPED BASS
May 7th - June 12th
(Awarded July GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Paul Noto 46.8 "Rocket Fish"
 2nd:Paul Schuber 43.69 "Sea Mist"
 3rd:Barbara Solomon 37.5 "19 Whaler"

WEAKFISH
May 14th - June 26th
(Awarded August GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


FLUKE
May 28th - July 4th
(Awarded August GM)
(3.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Adam Bollaci 8.18 "Hooker"
 2nd:Joe Mangiapanello 7.0 "Crazy G"
 3rd:
Joe DiSalvo 6.9 "Gail Warning"


SHARK
May 28th - July 4th
(Awarded August GM)
(125 lbs.)
 1st:John Kampa 236 Thresher "Lucky Joe"
 2nd:Sean Libby 168 Mako "Aurora"
 3rd:Bill Morrogh 162 Thresher "Kristen" Tie
 3rd:Rich Olejnik 162 Mako "Lorraine VI" Tie



BLUEFISH
May 28th - July 4th
(Awarded August GM)
(8 lbs.)
 1st:Harry Schroeder 11.44 "Just Add Water"
 2nd:Sean Libby 11.25 "Aurora"
 3rd:
Sean Libby 11.0 "Aurora"


TUNA
July 2nd - August 7th
(Awarded September GM)
(20 lbs.)

 1st:Peter DiThomas 58.0 "Stogie II"
 2nd:No Winner
 3rd:

MAHI
July 2nd - August 7th
(Awarded September GM)
(4 lbs.)

 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


2011
Fall Derby Winners

CODFISH
October 1st - December 11th
(Awarded January 2012 GM)
(6 lbs.)
 1st:Sharon Missan 10.44 "Superhawk"
 2nd:
Jim Krug 9.00 "Persuader II"
 3rd:Jim Krug 7.50 "Persuader II"




BLACKFISH
October 15th - November 20th
(Awarded January 2012 GM)
(3 lbs. Pending DEC Reg.)
 1st:Brian Doherty 13.50 "Blue Sky"
 2nd:
No Winner
 3rd:



SEABASS
September 3rd - September 30th
(Awarded November GM)
(2.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Charles Goldstein 5.38 “Splitshot”
 2nd:Mike Zullo 4.63 “Magic Too”
 3rd:
Maryellen Zullo 4.13 “Magic Too”


      

STRIPED BASS
October 8th - November 27th
(Awarded January 2012 GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Yukio Fujii 35.19 "Sand Pebble"
 2nd:Bob Porter 33.75 "Shark III"
 3rd:
Harry Schroeder 28.80 "Just Add Water"


WEAKFISH
August 20th - October 2nd
(Awarded November GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:



FLUKE
August 27th - September 30th
(Awarded November GM)
(3.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Charles Goldstein 5.88 “Splitshot”
 2nd:Charles Goldstein 3.94 “Splitshot”
 3rd:
No Winner


SHARK
September 17th - November 27th
(Awarded January 2012 GM)
(125 lbs)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:



BLUEFISH
September 17th - November 27th
(Awarded January 2012 GM)
(8 lbs.)
 1st:John Kampa 18.00 "Sea Quest"
 2nd:Alan Evelyn 18.00 "Sea Quest"
 3rd:Yukio Fujii 15.44 "Just Add Water"


TUNA
August 27 - October 2nd
(Awarded November GM)
(20 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


MAHI
August 20th - October 2nd
(Awarded November GM)
(4 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


FALSE ALBACORE

FALL ONLY
August 20th - October 2nd
(Awarded November GM)
(6 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


GREEN BONITO
FALL ONLY
August 20th - October 2nd
(Awarded November GM)
(4 lbs.)

 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


Other
Years:
2002
2003

2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015

2016
2017