The Awards and Contests Committee:
Chairman:
Bill Morrogh    

Committee Members:

Larry Festa, Mary Ellen Zullo,
Mike Zullo

Click here to view FTC Angling Rules

 


2012
Spring Derby Winners

CODFISH
March 17th - May 6th

(Awarded June GM)
(6 lbs.)
 1st:Bob Benzenberg 11.81 "Emily S"
 2nd:Bob Benzenberg 11.13 "Emily S"
 3rd:Peter Cefai 8.06 "Dolce Vita"


FLOUNDER
April 1st - May 13th
(Awarded June GM)
(1.5 lbs.
Pending DEC Reg.)
 1st:Sean Libby 2.78 "Aurora"
 2nd
:Sean Libby 2.58 "Aurora"
 3rd:Joe King 2.50 "Fishfinder"


SEABASS
June 16th - July 22th
(Awarded September GM)
(2.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Maryellen Zullo 5.00 "Magic Too"
 2nd:Bob Sabella 4.75 "Splitshot"
 3rd
:Joe Wade 3.90 "Defiant"


STRIPED BASS
May 5th - June 10th
(Awarded July GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Peter Monteleone 37.42 "Polar Bear"
 2nd:Bruce Forster 36.50 "Oh Yeah"
 3rd:Paul Noto 35.75 "Rocket Fish"

WEAKFISH
May 12th - June 24th
(Awarded August GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


FLUKE
May 26th - July 4th
(Awarded August GM)
(3.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Bob Sabella 8.15 "Jennifer Rose"
 2nd:Peter Groner 7.75 "Endless Summer II"
 3rd:
John Kampa 7.25 "Mary Etta"


SHARK
May 26th - July 4th
(Awarded August GM)
(125 lbs.)
 1st:David Massa Jr. 545 "Shark Hunter"
 2nd:Rick Totten 200 "Hooker"
 3rd:
Artie Millin 183 "Kristen"



BLUEFISH
May 26th - July 4th
(Awarded August GM)
(8 lbs.)
 1st:Sean Libby 15.7 "Aurora"
 2nd:Arnold Fleisher 14.06 "Reel Catch II"
 3rd:
Ion Balan 14.00 "Sand Pebble"


TUNA
June 30th - August 12th
(Awarded September GM)
(20 lbs.)

 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:

MAHI
June 30th - August 12th
(Awarded September GM)
(4 lbs.)

 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


2012
Fall Derby Winners

CODFISH
September 29th - December 9th
(Awarded January 2013 GM)
(6 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:

 3rd:




BLACKFISH
October 20th - December 2nd
(Awarded January 2013 GM)
(3 lbs. Pending DEC Reg.)
 1st:Nick Nero 4.88 "Dolce Vita"
 2nd:Nick Nero 3.69 "Dolce Vita"
 3rd:
Nick Nero 3.63 "Dolce Vita"


SEABASS
September 1st - September 30th
(Awarded November GM)
(2.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Nick Nero 4.75 "Dolce Vita"
 2nd:
No Winner
 3rd:



      

STRIPED BASS
October 6th - November 25th
(Awarded January 2013 GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:Ion Balan 29.80 "Sand Pebble"
 2nd:Yukio Fuji 29.63 "Sand Pebble"
 3rd:
Paul Cunningham 25.06 "Second Chance"


WEAKFISH
August 18th - September 30th
(Awarded November GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:



FLUKE
August 25th - September 30th
(Awarded November GM)
(3.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Doug Toback 7.81 "Corazon"
 2nd:John Weber III 5.88 "Miss Beahavin"
 3rd:
John Weber III 4.5 "Miss Beahavin"


SHARK
September 15th - November 25th
(Awarded January 2013 GM)
(125 lbs)
 1st:Rick Hinners 148 "Livin Large"
 2nd:Joe Steiner 137 "Kristen"
 3rd:
No Winner


BLUEFISH
September 15th - November 25th
(Awarded January 2013 GM)
(8 lbs.)
 1st:D.J. Toback 14.75 "Corazon"
 2nd:Don Morin 14.50 "Sea Quest"
 3rd:No Winner


TUNA
August 18th - September 30th
(Awarded November GM)
(20 lbs.)
 1st:Adam Bollaci 105 Bigeye "Hooker"
 2nd:Hank Jenet 101.5 Yellowfin "Wasabi"
 3rd:No Winner


MAHI
August 18th - September 30th
(Awarded November GM)
(4 lbs.)
 1st:Adam Bollaci 11.0 "Hooker"
 2nd:Bill Morrogh 8.06 "Loraine VI"
 3rd:John Kampa 7.0 "Mary Etta"


FALSE ALBACORE

FALL ONLY
August 18th - September 30th
(Awarded November GM)
(6 lbs.)
 1st:Paul Cunningham 8.75 "Pandaman"
 2nd:Bob Pandy 6.75 "Pandaman"
 3rd:
No Winner


GREEN BONITO
FALL ONLY
August 18th - September 30th
(Awarded November GM)
(4 lbs.)

 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


Other
Years:
2002
2003

2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015

2016
2017