The Awards and Contests Committee:
Chairman:
Bill Morrogh    

Committee Members:

Bill Toohey, Mike Zullo

Click here to view FTC Angling Rules

 


2015
Spring Derby Winners

CODFISH
March 14th - May 10th

(Awarded June GM)
(6 lbs.)

 1st:Bob Pandy 19.76 "Laura Lee"
 2nd:Dave Pincus 18.5 "Canyon Lady"
 3rd:Mike Zullo 6.5 "Magic Too"


FLOUNDER
April 4th - May 17th
(Awarded June GM)
(1.5 lbs.
Pending DEC Reg.)
 1st:Bill Burk 3.15 "No Time"
 2nd
:
Bill Burk 3.1 "No Time"
 3rd:Jim Krug 1.63 "Slap That Bass"


SEA BASS
July 15th - August 16th
(Awarded September GM)
(2.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Maryellen Zullo 5.75 "Magic Too”
 2nd:Mike Zullo 5.0 "Magic Too”
 3rd:
Woody Anderson 4.0 “Reel Catch II”


STRIPED BASS
May 9th - June 14th

(Awarded July GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg.)
1st:Chris Macropolous 38 "Overbite"
2nd:Joe Mangiapanello 32.31 "Crazy G"
3rd:
Joe Mangiapanello 32 "Crazy G"

WEAKFISH
May 9th - June 21st
(Awarded August GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


FLUKE
May 23rd - July 5th
(Awarded August GM)
(3.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:John Weber III 7.75 "Miss Beahavin III"
 2nd:Charles Goldstein 6.5 "Splitshot"
 3rd:
Nick Nero 5.13 "Dolce Vita"


SHARK
May 23rd - July 5th
(Awarded August GM)
(125 lbs.)
 1st:John Funicello 246.2 Thresher "Electric Fisherman"
 2nd:Hank Jenet 128 Thresher "MargaritaBill"
 3rd:Pete Cefai 126 Mako "Dolce Vita"



BLUEFISH
May 23rd - July 5th
(Awarded August GM)
(8 lbs.)
 1st:Joe Mangiapanello 19.06 "Crazy G"
 2nd:Joe Wade 18.5 "Defiance"
 3rd:
John Weber III 14.44 "Miss Beahavin III"


TUNA
June 27th - August 9th
(Awarded September GM)
(20 lbs.)

 1st:Pete DiThomas 109 “Rocketfish"
 2nd:Joe Mangiapanello 94.5 “Rocketfish"
 3rd:Adam Bollaci 54.5 “Hooker"

MAHI
June 27th - August 9th
(Awarded September GM)
(4 lbs.)

 1st:Paul Noto 15 “Rocketfish"
 2nd:
No Winner
 3rd:


2015
Fall Derby Winners

CODFISH
October 3rd - December 13th
(Awarded January 2016 GM)
(6 lbs.)

 1st:Nick Nero 15.44 “Dolce Vita”
 2nd:
No Winner
 3rd:



BLACKFISH
October 17th - November 29th
(Awarded January 2016 GM)
(3 lbs. Pending DEC Reg.)
 1st:Pete Groner 11.38 “Endless Summer II”
 2nd:Maryellen Zullo 7.31 “Magic Too”
 3rd:
Mike Zullo 7.06 “Magic Too”


SEA BASS
September 5th - October 12th
(Awarded November GM)
(2.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Maryellen Zullo 5.25 "Magic Too”
 2nd:
Mike Zullo 5.0 "Magic Too”
 3rd:
Bob McVey 4.19 “Reel Catch II”


      

STRIPED BASS
October 10th - November 29th
(Awarded January 2016 GM)
(15 lbs., Pending DEC Reg)
 1st:John Kampa 23.0 “Molly Brown”
 2nd:Adam Bollaci 22.94 “Hooker”
 3rd: Joe King 22.6 “Kingfisher”


WEAKFISH
August 15th - September 27th
(Awarded November GM)
(5 lbs.)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


FLUKE
August 22nd - September 20th
(Awarded November GM)
(3.5 lbs., Pending DEC Reg.)
 1st:Dr. John Weber 9.94 "Miss Beahavin III”
 2nd:Dr. John Weber 8.88 "Miss Beahavin III”
 3rd:
John Weber III 7.63 "Miss Beahavin III”


SHARK
September 19th - November 29th
(Awarded January 2016 GM)
(125 lbs)
 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:



BLUEFISH
September 19th - November 29th
(Awarded January 2016 GM)
(8 lbs.)
 1st:John Gerrity 15.88 “Betty III”
 2nd:Tim Sherman 14.13 “Betty III”
 3rd:Rick Totten 14.06 “Hooker"


TUNA
August 15th - September 27th
(Awarded November GM)
(20 lbs.)
 1st:Dave Pincus 170 “Canyon Lady”
 2nd:Dave Pincus 70.5 “Canyon Lady”
 
3rd:No Winner


MAHI
August 22nd - October 4th
(Awarded November GM)
(4 lbs.)
 1st:Jim Azzi 12.63 “Second Chance”
 2nd:No Winner
 3rd:


FALSE ALBACORE

FALL ONLY
August 22nd - October 4th
(Awarded November GM)
(6 lbs.)
 1st:Paul Cunningham 8.56 “Second Chance”
 2nd:Barbara Solomon 8.31 “Legal Limits”
 3rd:Bob Pandy 7.06 “Second Chance”


GREEN BONITO
FALL ONLY
August 22nd - October 4th
(Awarded November GM)
(4 lbs.)

 1st:No Winner
 2nd:
 3rd:


Other
Years:
2002
2003

2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017